Columbia Women's & Junior Girl's City Golf Championship

Columbia Women's City Golf Championship

Sponsored by SONIC "America's Drive-In"

2016 Results

 

Tournament Winners

 

 

Name

Club

Score

CHAMPION

Jacqueline Twitty

Mid Carolina

141

Runner-Up

Catherine Shealy

Columbia

156

Medalist

Jacqueline Twitty

Mid Carolina

72

50+

Natalie Huff

Woodlands

160

City Winner

Pat Rhodes

Timberlake

173

Sr. Winner

Nancy Dodge

Golden Hills

166

 

Champ. Flight 1

Name

Club

Score

1st

Ann Gore

Lexiington

157

2nd

Jeanie Atkinson

Members Club

158

3rd

Leigh Coulter

Fort Jackson

161*

 

Champ. Flight 2

Name

Club

Score

1st

Cecelia Fournil

Forest Lake

165

2nd

Lynn Humphrey

Oak Hills

173

3rd

Barb Syler

Members Club

179

*Scorecard Playoff

 

City Flight 1

Name

Club

Score

1st

Polly Paton

Oak Hills

180*

2nd

Ada Simmons

Fort Jackson

180*

3rd

Debbie Wiser

Columbia

186*

4th

Jean Burns

Golden Hills

186*

 

City Flight 2

Name

Club

Score

1st

MarshaLee Culver

Ponderosa  

193

2nd

LibbyLee Castles

Forest Lake

202

3rd

Rebecca Peterson

Lexington

205

4th

Martie Weaver

Woodlands

206

*Scorecard Playoff

 

 

 

Senior Flight 1

Name

Club

Score

1st

Carole Stone

Columbia

178

2nd

Margaret Cundall

 

182

3rd

Connie Liley

Golden Hills

 184

 

Senior Flight 2

Name

Club

Score

1st

Cheryl Munn

Woodlands

198

2nd

Alice Ward

Fort Jackson

203

3rd

Charlotte Briggs

Fort Jackson

209

 

Senior Flight 3

Name

Club

Score

1st

Patsy Gross

Members Club

209

2nd

Jane Atkins

EWGA 

212

3rd

Carole Siegfried

 

213

* tie breaker

 

Ø Champion – overall Championship Division field low gross two days                        

Ø Runner-Up – 2nd overall Championship Division field low gross two days

Ø Medalist – overall Championship Division field low gross first day

Ø Flight Winners – 1st, 2nd, 3rd and 4th(depending on numbers) low gross two days within each flight

 

Field Day Prize Winners

 

Closest to Pin

Hole No.

Name

Club

5

Jane Gambrell  8’ 9” 

Fort Jackson

8

Debbie Geiger  7’ 3”

Mid Carolina

12

Octavia Sutton 15’ 3”

Fort Jackson

15

Brenda Gould 9’

Crickentree

 

Closest to Line

Hole No.

Name

Club

2

Jane Gambrell

Fort Jackson

 

Low Net (Each Flight)

Flight

Name

Club

Score

Champ. 1

Jeanie Atkinson

Members Club

67

Champ. 2

Barb Syler

Members Club

75

City 1

Toni Buerkert

Cobblestone

72

City 2

Marsha Lee Culver

Ponderosa

76

Senior 1

Brenda Gould

Crickentree

67

Senior 2

Pat Pantsari

Golden Hills

76

Senior 3

Patsy Gross

Members Club

77

                                                                                                                     *Scorecard Playoff

 

Team Scores

Club

3 Players Low Net

First Day

 

3 Players Low Net

Second Day

 

1st Day

2nd Day

Total

Columbia

Catherine Shealy 74

Debbie Wiser 74

Carole Stone 76

Catherine Shealy 74

Debbie Wiser 74

Carole Stone 76

224

224

448

Forest Lake

Libby Lee Castles 79

Mandy Pierce 82

Cecelia Fournil 85

Cecelia Fournil76

LibbyLee Castles 79

Mandy Pierce 81

246

236

482

Fort Jackson

Cathy Pierce 72

Mimi Fisher 74

Charlotte Briggs 76

Leigh Coulter 74

Charlotte Briggs 77

Nancy Brown 78

222

229

451

Golden Hills

Nancy Dodge 73

Jean Burns 74

Pat Pantsari 76

Connie Liley 69

Jean  Burns 74

Nancy Dodge 75

223

218

441

Lexington

Ann Gore 69

Mary Secoy 76

Rebecca Peterson 83

Ginger White 75

Ann Gore 80

Louise Givens 80

228

235

463

Members Club

Jeanie Atkinson 67

Barbara Irons 73

Barb Syler 75

Patsy Gross 66

Jocelyn Burg 69

Jeanie Atkinson 71

 215

206

421

Mid-Carolina

Jacqueline Twitty 72

Charlotte Twitty 75

Linda Dasher 82

Jacqueline Twitty 69

Charlotte Twitty 74

Dale O’Keefe 74

229

217

446

Ponderosa

Marsha Lee Culver 76

Karin Wolfe 78

Shannon Hammond 84

Marsha Lee Culver 67

Karin Wolfe 74

Shannon Hammond 92

238

233

471

Timberlake

Pat Rhodes 74

Kathy Ceruti 83

Theresa Grabiner 86

Pat Rhodes 77

Kathy Ceruti 79

Theresa Grabiner 81

243

237

480

Woodlands

Natalie Huff 72

Julie Snyder 79

Suzann Bartley 80

Martie Weaver 73

Natalie Huff 74

Cheryl Munn 74

231

221

452

 

Leon Irons Memorial Trophy Winning Team

Members Club

215

206

421

Note:    Team winners are determined by the total of the three lowest net scores from the same club on the first two days of play (qualifying rounds).  Does not have to be the same three players each day.  Tie breaker uses three lowest net scores on last day of play.

 

Final Scoring – Championship Division

Twitty

Jacqueline

72

69

141

Shealy

Catherine

78

78

156

Gore

Ann

73

84

157

Atkinson

Jeanie

77

81

158

Huff

Natalie

79

81

160

Twitty

Charlotte

81

80

161

Coulter

Leigh

83

78

161

Miranda

Kathryn

84

78

162

Fournil

Cecilia

87

78

165

Stalvey

Parker

85

81

166

Wolfe

Karin

85

81

166

Humphrey

Lynn

90

83

173

Syler

Barb

89

90

179

Holmes

Lynn

93

87

180

Snider

Julie

90

91

181

Bartley

Suzann

89

93

182

Pierce

Mandy

92

91

183

Givens

Louise

97

88

185

 

Final Scoring – City Division

Rhodes

Pat

85

88

173

Simmons

Ada

89

91

180

Paton

Polly

89

91

180

Burns

Jean

93

93

186

Wiser

Debbie

93

93

186

O'Keefe

Dale

100

88

188

Geiger

Debbie

97

92

189

Culver

Marsha Lee

101

92

193

Ceruti

Kathy

99

95

194

Buerkert

Toni

92

103

195

Clark

Tudy

98

100

198

Dasher

Linda

100

100

200

Gambrell

Jane

100

102

202

Castles

Libby Lee

101

101

202

Cummings

Danielle

100

104

204

Peterson

Rebecca

103

102

205

Weaver

Martie

109

97

206

Grabiner

Theresa

106

101

207

Pease

Mary

111

103

214

Hammond

Shannon

105

113

218

Menendez

Ida

115

129

244

 

Final Scoring – Senior Division

 

Dodge

Nancy

82

84

166

Stone

Carole

89

89

178

Cundall

Margaret

93

89

182

Liley

Connie

97

87

184

Irons

Barbara

92

93

185

Secoy

Mary

92

96

188

Burg

Jocelyn

99

93

192

Fisher

Mimi

95

101

196

Brock

Judy

99

99

198

Munn

Cheryl

102

96

198

Gould

Brenda

93

107

200

Ward

Alice

102

101

203

Pierce

Cathy

99

106

205

Briggs

Charlotte

104

105

209

Gross

Patsy

110

99

209

Shealy

Susan

105

106

211

Atkins

Jane

110

102

212

Brown

Nancy

107

106

213

Siegfried

Carole

112

101

213

Bowers

Andrea

109

106

215

Pantsari

Pat

103

116

219

Sutton

Octavia

110

109

219

Shackelford

Margaret

115

104

219

Haff

Chris

116

107

223

White

Ginger

121

106

227

Griffin

Rhetta

112

117

229

Antonucci

Sheila

125

133

258