Columbia Women's & Junior Girl's City Golf Championship

Columbia Women's City Golf Championship

Sponsored by SONIC "America's Drive-In"

2017 Results

Sonic Women’s City Golf Championship – Final Results


Tournament Winners

 

                         Name                  Club                Score

CHAMPION      Parker Stalvey    Columbia           144

Runner-Up        MC Bryan           Mid Carolina      149

Medalist            MC Bryan/P. Stalvey (tie)                      72*

50+                   Karin Wolfe        Ponderosa         160

City Winner       Ada Simmons    Fort Jackson      163

Sr. Winner        Nancy Dodge     Mid Carolina       152

 

Ø Champion – overall Championship Division field low gross two days                        

Ø Runner-Up – 2nd overall Championship Division field low gross two days

Ø Medalist – overall Championship Division field low gross first day

Ø 50+ - over 50 years old in the Championship Division low gross two days (who is not champion)

Ø Flight Winners – 1st, 2nd, 3rd and 4th(depending on numbers) low gross two days within each flight

Ø Except for Medalist – only 1 prize per player

Ø Ties for Champion, City, and Senior Division winners broken by sudden death playoff starting on hole #1

Ø All other ties broken by scorecard playoff, final day card – (1) match back 9 scores, (2) match last 3 holes, if still not broken – blind draw of cards

 

Champ.

Flight               Name                  Club                Score

1st                  Ann Gore            Lexington        153

2nd                 Catherine Loper Members Club 154

3rd                  Kathryn Miranda Charwood       158

  

City

Flight 1             Name                  Club                Score

1st                 Julie Snider        Woodlands          165

2nd                Polly Paton        Oak Hills              168

3rd                 Connie Chick     Oak Hills              174

4th                 Karen Harwood  Spring Valley        179

 

City

Flight 2             Name                  Club                Score

1st                  Janet Hoffmann EWGA                 180

2nd                 Debra Martin      Crickentree         185

3rd                  Jean Burns         Golden Hills       186*

4th                  C. Remington     Golden Hills       186*

*Scorecard Playoff

Senior

Flight 1            Name                  Club                Score

1st                 Pat Rhodes        Timberlake           167

2nd                Carole Stone      Columbia             175

3rd                 Brenda Bauer     Fort Jackson        177 

4th                 Darlene Ryan     Members Club         178

 

Senior

Flight 2            Name                  Club                Score

1st                 Judy Brock         Camden               187

2nd                Celeste Heisel    Columbia             188

3rd                 Betty Gebert       Ponderosa           192

4th                 Alice Ward          Fort Jackson        193

 

Senior

Flight 3           Name                  Club                Score

1st                 Pat Pantsari        Golden Hills        190

2nd                Mary Garnier      Fort Jackson        195

3rd                 C Briggs             Fort Jackson        200

4th                 Ginger White      Lexington             201

*Scorecard Playoff

 

Field Day Prize Winners

 

Closest to Pin

Hole No.     Name                                 Club

 3                M.L. Culver 13’ 10”           Ponderosa

 6                Suzann Bartley 5’4”         Woodlands

13               Pat Rhodes 6’10”             Timberlake

 15              Nancy Dodge 5’6”             Mid Carolina

 

Closest to Line

Hole No.     Name                                 Club

7                 Linda Dasher                    Mid Carolina

 

Low Net (Each Flight)

Flight          Name                                 Club                    Score

Champ.      Catherine Loper               Members Club    68

City 1         Polly Paton                       Oak Hills             70*

City 2         Jane Gambrell                  Ft. Jackson       66

Senior 1     Nancy Dodge                    Mid Carolina       69

Senior 2     Mary Winn                        Mid Carolina       70

Senior 3     Pat Pantsari                      Golden Hills        67*

                                                                                                                 *Scorecard Playoff

 

 

 

Team Scores

Club    

                              1st Day                     2nd Day                    Total

Camden                   230              224              454

Columbia                   211             212              423

Fort Jackson      201             208              409

Golden Hills        210             212              422

Lexington          213             216              429

Members Club    212             214              426

Mid-Carolina      211             214               425

Oak Hills            219             215              434

Ponderosa         219            218               437

Woodlands            222             211               433

 

Leon Irons Memorial Trophy Winning Team

Fort Jackson 201       208      409

Note:    Team winners are determined by the total of the three lowest net scores from the same club on the first two days of play (qualifying rounds).  Does not have to be the same three players each day.  Tie breaker uses three lowest net scores on last day of play.

 

 

Championship Division

Stalvey                  Parker                   72            72            144

Bryan                    Mary Chandler     72            77            149

Gore                     Ann Elizabeth       77            76            153

Loper                    Catherine             74            80            154

Miranda               Kathryn                 78            80            158

Wolfe                   Karin                     79            81            160

Huff                      Natalie                  84            78            162

Hamrick               Christine               78            85            163

Atkinson               Jeanie                   81            83            164

Coulter                 Leigh                     83            81            164

Holmes                 Lynn                      81            84            165

Humphrey            Lynn                      82            83            165

Fain                      Son Soon               83            83            166

Stalvey                  Ella                       80            86            166

Bartley                 Suzann                  81            86            167

Meetze                 Melissa                 83            85            168

 

 

City Division – 1st Flight

Simmons              Ada                       82            81            163

Snider                   Julie D.                  85            80            165

Paton                    Polly                      83            85            168

Chick                    Connie                  88            85            173

Harwood              Karen                    85            94            179

Lovaas                  Susan                    87            93            180

Malinchak            Tracy J.                 90            90            180

Peterson               Rebecca                92            91            183

Cummings            Danielle                97            89            186

Moskovitz             Elisa                      93            93            186

O'Keefe                Dale                      96            93            189

Wiser                    Debbie                  97            92            189

Castles                  Libby Lee              99            104          203

Gram                    Cathy                    102          104          206

 

 

City Division – 2nd Flight

Hoffmann             Janet M.               91            89            180

Martin                  Debra                   97            88            185

Burns                    Jean                      93            93            186

Remington           Cynthia                 91            95            186

Gambrell              Jane                      92            96            188

Cairns                   Heather                98            91            189

Broadnax              Marty C.               98            93            191

Culver                   M.L.                      99            95            194

Ebey                     Angie                    100          98            198

Weaver                Martha A.             101          97            198

Hammond            Shannon                99            100          199

Pease                    Mary                     106          94            200

Seguin                  Darlene                109          109          218

 

 

Senior Division – 1st Flight

Dodge                   Nancy                   76            76            152

Rhodes                 Patricia                 81            86            167

Stone                    Carole                   88            87            175

Bauer                   Brenda                  93            84            177

Irons                     Barbara                90            88            178

Ryan                     Darlene                89            89            178

Garahan               Sue                        93            88            181

Dasher                  Linda                     93            89            182

Liley                      Connie                  93            93            186

Secoy                    Mary                     98            91            189

Cook                     Janice                   96            95            191

Britt                      Joyce                     102          99            201

 

 

Senior Division – 2nd Flight

Brock                    Judy                      94            93            187

Heisel                   Celeste                 95            93            188

Gebert                  Betty                     96            96            192

Bowers                 Andrea                  95            98            193

Ward                    Alice                     98            95            193

Clark                     Tudy                      104          95            199

Siegfried               Carole                   101          98            199

Sutton                   Octavia                 105          98            203

Winn                     Mary                     93            113          206

Anderson              Sandra                  97            111          208

Shealy                   Susan                    103          105          208

 

 

Senior Division – 3rd Flight

Pantsari                Pat                        96            94            190

Garnier                 Mary                     95            100          195

Briggs                   Charlotte              100          100          200

White                   Ginger                  99            102          201

Munn                    Cheryl                   101          101          202

Shealy                   Jenny                    102          100          202

Weatherford        Jeannine               103          101          204

Cole                      Donna                   109          96            205

Smith                    B.J.                        102          113          215

Gross                    Patsy                     110          107          217

Haff                      Chris                     110          107          217

Antonucci             Sheila                    122          113          235